MCT olej

25.03.2021

MCT jsou triglyceridy se středně dlouhým řetězcem. Tuky rozdělujeme podle počtu uhlíků na mastné kyseliny s dlouhým řetězcem (LCT), se středně dlouhým (MCT) a s krástkým řetězcem (SCT). Zdravotní benefity užívání MCT jsou spojovány s ochranou kardiovaskulárního zdraví, zlepšení trávení, kognitivních schopností a podporu hubnutí a udržení zdravé váhy. Významným zdrojem MCT je kokosový tuk.

Díky skupině jedinců zabývající se biohackingem a příznivců keto stravování nám připadá, že každý si teď místo snídaně připravuje nadupanou kávu (tzv. Bulletproof coffee) s tímto zázračným olejem pro nastartování spalování tuků a podporu myšlení. Také popularita kokosového oleje v posledních letech díky médiím (nebo spíš kvůli nevzdělanosti redaktorů a copywriterů v oblasti výživy) stoupla natolik, že někteří lidé kokos a konvenční kokosový olej považují za superpotravinu s nadpozemskými zdravotními benefity. V rámci zdravého jídelníčku můžeme kokos zařazovat jako zdroj tuku, ale kokosový olej bych rozhodně nenazvala superpotravinou z důvodů nevhodného složení mastných kyselin.

Pokud nás zajímají zdraví prospěšné látky v kokosovém ořechu, zapomeňme na kokosový olej ze supermarketů a pojďme se bavit o dalších složkách, jako je právě MCT.

Tuky se středně krátkým řetězcem jsou vhodné jako rychlý zdroj energie. Délka řetězce (počet vodíků a uhlíků) rozhoduje, jak snadno se mastná kyselina tráví, a jakým způsobem bude energie z ní využita. Tuky se středně krátkým řetězcem jsou tráveny rychle a přímo putují do jater, kde mají termogenní efekt a schopnost pozitivně ovlivňovat metabolismus. To je jeden z důvodů, proč mnoho lidí či vytrvalostních sportovců využívá před tréninkem MCT olej jako rychlý zdroj energie, který nerozkolísá hladinu krevního cukru a který zároveň podpoří tukový metabolismus. MCT dodají energii, místo toho, aby energii ukládaly.

Jedním ze způsobů, jak zakomponovat MCT olej do jídelníčku a jak podpořit adaptaci organismu na tukový metabolismus je vynechání snídaně obsahující sacharidy a místo ní si dát tzv. Bulletproof coffee. Neprůstřelná káva je kombinace černé kávy, másla a MCT oleje. V čem spočívá kouzlo tohoto nápoje? MCT se rychle konvertují na ketony, extra zdroj energie při spalování tuků. Více ketonů znamená mnohem více duševní energie. Opravdu, mozek miluje ketony! Co se týče ketonů, probíhá stále mnoho výzkumů ohledně jejich účinků. Přidání MCT do kávy poskytne tělu rychlý přístup ke ketonům aniž by musel čekat, dokud se tuky nejprve přemění. Nejdůležitější výhodou je to, že díky Bulletproof coffee dokážete snadněji překonat nástrahy "hladovění" a v podstatě bez přípravného období rovnou efektivně trénujete metabolismus.

Existuje několik forem MCT:


MCT olej vs. kokosový olej

Je MCT olej totéž co kokosový olej? MCT vznikl extrakcí právě z kokosového oleje. Rozdíl je především v koncentraci. Čistý MCT olej obsahuje převážně kyselinu kaprinovou a kaprylovou. Kyselina kaprylová C8 je totiž považována za jeho nejdůležitější složku. Kokosový olej je jedním ze zdrojů MCT, ale zároveň obsahuje i další mastné kyseliny, z největší části kyselinu laurovou (okolo 50%), která obsahuje dlouhý řetězec.

Přínos kokosového oleje pro zdraví spočívá především v obsahu C8 nasycené mastné kyseliny kaprylové. Nutno ale podotknout, že je v kokosovém oleji ze všech obsažených látek nejméně zastoupena. V běžném kokosovém oleji převažují tedy nezdravé zdroje mastných kyselin spíše než ty zdraví prospěšné.

Benefity

1. Hmotnost / hubnutí

Podle některých studií MCT olej díky svému termogennímu efektu pomáhá zvyšovat hodnotu bazálního metabolismu. Výzkumy sice nepoukazují na přímou korelaci mezi užíváním MCT oleje a nižší procentem tělesného tuku, ale pozitivní účinek na metabolismus prokázaný je.

V jedné studii z roku 2003 se porovnávalo dlouhodobé užívání MCT vs. LCT. Sledoval se výdej energie, tělesná kompozice a metabolismus tuků u obézních lidí. MCT měl větší efekt ve spojitosti se zvýšenou hodnotou bazálního metabolismu a oxidací tuků, což potvrzený faktor významný pro hubnutí. Další randomizovaná studie z roku 2015 zkoumala jaký vliv má různý poměr makroživin (různý poměr sacharidů, bílkovin a tuků při stejné energetickém příjmu). Pouze rozdílný poměr makroživin nevykazoval signifikantní rozdíl, zato druhy konzumovaných tuků ano. Z toho vyplývá, že částečný vliv kromě množství přijaté energie má i poměr různých druhů mastných kyselin.

2. Zdraví

MCTs pomáhají předcházet rozvoji metabolických poruch - hypertenze, srdeční onemocnění, obezita nebo dyslipidémie. MCT zlepšují lipidový profil a upravují hodnotu celkového cholesterolu. Dalším zdravotním benefitem je, že jsou protizánětlivé a lehce stravitelné. Narozdíl od mastných kyselin s dlouhým řetězcem, MCT jsou rychleji vstřebávány a pro strávení nevyžadují trávicí enzym lipázu. Přispívají ke zdraví trávicího traktu, především, pokud je trávicí trakt narušen například z důvodu operace, chronické nemoci nebo mikrobiální dysbiózy. Jsou významné zejména pro lidi, kteří mají obtížné trávení jiných forem tuků, například poruchami trávení, Pankreatitida, syndrom děravého střeva, Crohnova choroba, po operaci žlučníku.

3. Energie, nálada, mentální výkon

Mozek je převážně tvořen tukem, který tolik potřebujeme doplňovat, abychom se cítili dobře, skvěle nám to myslelo, podávali jsme dobré výkony v práci a zůstali psychicky fit až do vysokého věku. Podle některých studií, MCT dokáže dokonce pomoci s pamětí a předcházet neurodegenerativním chorobám jako Alzheimer.

Jako zdroje energie máme glukózu nebo tuk. Pokud chceme naučit naše tělo efektivně využívat tuky ať už přijaté potravou, nebo z vlastních zásob, je potřeba nejdříve omezovat příjem sacharidů a přejít na nízkofrekvenční a nízkosacharidové stravování. Efektivní metabolismus tuků se netýká jen lidí, kteří chtějí zhubnout přebytečný podkožní tuk, týká se i vytrvalostních sportovců, diabetiků či osob s vysokým pracovním nasazením. Energie ze sacharidů (glukózy) vydrží poměrně krátkou dobu, kdežto energie z tuků je dlouhodobá a stabilní. 

Pozor, při nevhodné změně jídelníčku, náhlém omezení sacharidů či nedostatečném doplnění energie může výkonnost u sportovců rapidně klesnou při přechodu na nízkosacharidovou stravu. Doporučuji změnu stravování zkonzultovat s nutričním terapeutem nebo výživovým poradcem.

Obecně, čím kratší řetězec, tím rychleji tělo přemění mastné kyseliny na využitelnou energii ve formě ketonů. Ketony jsou alternativní zdroj energie produkovaný játry a jsou využity pro mozek právě v momentě, kdy není k dispozici glukóza. Na tomto principu je založená terapeutická keto dieta.

4. Antibakteriální a protizánětlivé účinky

MCT má antibakteriální účinky a přispívá ke zdraví mikrobiomu ve střevech. Výhodou je, že tyto mastné kyseliny jsou schopny zabít oportunistickou floru bez toho, aniž by ublížily prospěšné flóře. Je důležité připomenout, že potřebujeme vyvážený mikrobiom pro zdraví tenkého střeva a pro zdravé trávení.

SHRNUTÍ

Kvalitní a zdravý olej je chuťově neutrální, mnohostranně použitelný, např. smoothies, kaše, Bulletproof Coffee, do zeleninových i ovocných salátů. Olej MCT by neměl být zahříván nad 120 °C. Olej je průhledný, bez zápachu a chuti.

MCT olej a další funkční potraviny seženete na https://powerlogy.cz/ 
s kódem NIKOLA10 máte 10% slevu z celého nákupu.