Triáda sportovkyň

23.08.2020

The Female Athlete Triad

Atletická triáda je syndrom, kterým trpí více než 50% sportovkyň. Triáda je definována jako kombinace poruch příjmu potravy a ztráty menstruačního cyklu (amenorrhea) u sportujících žen, což vede ke snížení hustoty kostní hmoty.Nacházíme se v době, kdy naše myšlení ovládají fotografie štíhlých, ale zároveň osvalených dívek na sociálních sítích. Dá se říct, že problémy jako poruchy příjmu potravy se zmnohonásobily a vyskytují se v různých podobách. Poruchy příjmu potravy už nedělíme pouze na anorexii či bulimii, během let se vyvinuly nové formy jako záchvatovité přejídání, emoční jezení, ortorexie, či fobie z konzumace určitého jídla.
Sice tento jev není vyloženě o poruchách příjmu potravy, ale vzniká jako důsledek relativního energetického deficitu (RED-S), kdy příjem energie jídlem je nižší než potřeba našeho organsmu na chod všech tělesných funkcí (bazální metabolismus) a výdej energie sportem. To je stav, ve kterém jsou negativně ovlivněny i další funkce, třeba rychlost metabolismu, imunita, syntéza bílkovin, kardiovaskulární a mentální zdraví. Dokonce se objevují i případy, kde se RED-S syndrom vyskytuje i u mužů, především cyklistů, vytrvalostních běžců a žokejů.

Triáda vyskytuje převážně ve sportech, kde je kladen důraz na nízkou tělesnou váhu a štíhlost. Baletky, gymnastky, boxerky, atletky, biatlonistky, závodnice ve fitness. Možná tyto sportovkyně pro svůj fyzicky vzhled musely obětovat energii, plodnost a zřejmě i možnost sportování ve stáří.

Triáda je komplex problémů
nízká energetická dostupnost
ztráta menstruace
osteoporóza 

Důvody, proč se do nízké energetické dostupnosti sportovec dostal?
a) jí málo, protože toho o výživě moc neví, anebo proto, že žije hektický život a na výživu neklade takový důraz
b) cvičí až příliš a nedokáže to vyrovnat přijatou energií z jídla, neují takové porce
c) dá se na některý z alternativních výživových směrů (např. veganství), nebo třeba bezdůvodně kompletně vyřadí sacharidy
d) trpí poruchou příjmu potravye) intermittent fasting, dlouhé půsty

Ne všechny sportovkyně diagnostikované s triádou nutně trpí na všechny faktory. Triáda nemusí ani souviset s touhou po štíhlosti. Každý atlet zažívá občas únavu, ale když se energie dostatečně nedoplní, protože trenéři neustále ženám předhazují vzhled a hmotnost, může to způsobit zdravotní problémy až ukončení sportovní kariéry kvůli únavovým zlomeninám. Příznaky je potřeba rozpoznat dřív, než zastaví oni vás před cílovou rovinkou.
Ztrátu menstruace doprovází pokles estrogenu, to způsobí řídnutí kostí a únavové zlomeniny. Více než polovina sportujících žen, profesionálek i amatérek, někdy mělo problem s výpadkem menstruace vlivem náročné fyzické aktivity.

Léčba
🔸 navýšit příjem kvalitních živin, především tuků a omezit zpracované produkty, pro návrat MS je nutné navýšit příjem až na 2.500kcal, aby se reprodukční systém obnovil
🔸 omezit sportovní aktivity jako běh a vysoce intenzivní trénink
🔸 eliminovat psychický stres
🔸 zařadit uklidňující jógu a zároveň silový trénink, který působí pozitivně na tvorbu kostní hmoty