Triáda sportovkyň

23.08.2020

The Female Athlete Triad

Atletická triáda je definována jako syndrom zahrnující kombinaci problémů energetické nedostupnosti (např. z důvodů poruch příjmu potravy) a ztráty menstruačního cyklu (funkční amenorrhea) u sportujících žen, což vede ke snížení hustoty kostní hmoty. Triádou trpí více než 60% žen soutěžících v disciplínách, kde je kladen důraz na nízkou tělesnou hmotnost. Snaha o dokonalou postavu, lepší sportovní výkon a zdravější životní cíl může vyústit až v poruchy příjmu potravy. Tělo s nízkým procentem tělesného tuku a vyrýsovanými břišáky je společností obdivováno. Faktory zahrnující nedostatečnou výživu, nízké procento tělesného tuku a nadměrnou fyzickou zátěž jsou spojené s řadou zdravotních komplikací, často s doživotními následky.  

Triáda vzniká jako důsledek relativního energetického deficitu (RED-S), kdy příjem energie jídlem je nižší než výdej. Celkový výdej energie zahrnuje bazální metabolismus (potřeba energie na chod základních tělesných funkcí organismu), fyzickou aktivitu, termoregulaci a energii spotřebovanou pro samotné trávení živin. V dlouhodobém energetickém deficitu jsou negativně ovlivněny i další funkce: endokrynní systém, imunita, syntéza bílkovin a další. Ne všechny sportovkyně diagnostikované s triádou nutně trpí na všechny faktory. Triáda nemusí ani souviset s touhou po štíhlosti.

Triáda je komplex problémů

  1. energetická nedostupnost
  2. ztráta menstruace
  3. snížení kostní denzity 

Důvody, proč se do nízké energetické dostupnosti sportovec dostal?
a) jí málo, protože toho o výživě moc neví, anebo proto, že žije hektický život a na výživu neklade takový důraz
b) cvičí až příliš a nedokáže to vyrovnat přijatou energií z jídla, neují takové porce
c) dá se na některý z alternativních výživových směrů (např. veganství), nebo třeba bezdůvodně kompletně vyřadí sacharidy
d) trpí poruchou příjmu potravy
e) drží striktní časové okno kdy jí (intermittent fasting)Hypotalamická amenorrhea
Hypotalamická amenorea je stav charakterizovaný absencí menstruačního cyklu po dobu více než 3 měsíců. Obvykle tento problém nastane z důvodu narušení komunikační osy mezi hypotalamem, nadledvinkami a vaječníky. Pokud se žena dlouhodobě pohybuje v energetickém deficitu, tato informace je okamžitě zaznamenána mozkem. Hypotalamus utlumí reprodukční systém, aby zabránil ztrátě ještě většího množství energie, kterou organismus primárně potřebuje na základní životní funkce, které jsou narozdíl od reprodukce pro život nezbytné. Z toho plyne, že největším viníkem je nedostatečná výživa! Dále stres fyzický i psychický. Stres zapříčiní produkci hormonu kortizolu, který dává hypotalamu echo, že je tělo v ohrožení a nemůže se rozmnožovat. Amenorea je jednoduše signál, že tělo nemá dostatek energie a musí s ní šetřit. Ztrátu menstruace doprovází pokles estrogenu, to způsobí řídnutí kostí až osteoporózu. 

Ve studii, kde se ženy zapojily do běžeckého programu, 80% z nich vykazovalo abnormality menstruačního cyklu během dvou měsíců od začátku přesto, že jejich energetický výdej byl zcela pokryt, nebo dokonce příjem převyšoval výdej. Poruchy menstruačního cyklu jsou přítomny u 48-79 % žen, které cvičí tři a více hodin týdně. Další negativní dopad má přerušovaný půst nebo trénink nalačno. Ve švédské studii 25 vrcholových sportovkyň konzumovalo stejné množství kalorií (3500 kcal / den) a provádělo totožný trénink (spáleno cca 1000 kcal). Deset žen si udrželo pravidelný ovulační cyklus, zbývajících patnáct menstruaci ztratilo. Jediný rozdíl u těchto skupin byl, že ženy, které ztratily cyklus, měly kratší stravovací okno a byly tak delší denní dobu v kalorickém deficitu, než ženy, které si cyklus zachovaly. Z toho plyne, že amenorrhea není pouze o kalorickém deficitu, ale i o rozložení přijaté energie během dne. Stejně negativní dopad mělo i stravování typu "jeden den se přejíst, druhý den se podjíst." Důležité tedy je stravovat se pravidelně v kratších časových rozestupech.


Léčba
Při řešení amenorey z důvodu syndromu RED-S je potřeba zamezit restrikci jakékoliv skupiny potravin, dokonce potravin, které jsou společností považovány za "nezdravé".

🔸 navýšit příjem až na 2.500 kcal, aby se tělo dostalo do anabolického stavu
🔸 omezit sportovní aktivity jako běh a vysoce intenzivní trénink
🔸 eliminovat psychický stres
🔸 zařadit silový trénink, který působí pozitivně na tvorbu kostní hmoty 
🔸 nechat si vyšetřit kostní denzitu, v případě negativních výsledků se řídit doporučením lékaře